Augustów

kwatery

wymarzone

urlop

wczasowisko

turystycznie

Augustów noclegi jako miasto obejmuje 81 km2 powierzchni, z czego 35% stanowią lasy i 26% wody, położony jest w zasięgu obszaru „Zielonych Płuc Polski”, znajduję się między: Wigierskim i Biebrzańskim Parkiem Narodowym, na skraju Puszczy Augustowskiej, pomiędzy dwoma ciągami jezior rynnowych w sąsiedztwie złóż borowin i wód mineralnych. Obszar o wysokich i niespotykanych zaletach środowiska przyrodniczo – krajobrazowego, na które składają się: klimat, urozmaicone ukształtowanie terenu, wody powierzchniowe, bogaty świat zwierzęcy oraz rozbudowana szata roślinna, obejmująca chronione gatunki roślin.

Tę cudowną okolicę wyrzeźbił przed 12 tysiącami lat lądolód, który wielokrotnie nasuwał się na te tereny. Najbardziej widoczne są działania zlodowacenia Wisły, dawniej zwanego bałtyckim, występującego 23000-12000 lat temu. Lądolód stadiału głównego przyniósł olbrzymie zwały piasku, tworząc rozległą równinę sandrową, przykrywającą pagórki z poprzedniego zlodowacenia.

Według podziału fizyczno – geograficznego Augustów znajduję się na Pojezierzu Litewskim, w zachodniej części Równiny Augustowskiej. Miasto położone jest nad rzeką Nettą, na zachodnim końcu Puszczy Augustowskiej. Puszcza Augustowska jest jednym z największych zbiorowisk leśnych w Polsce. Zajmuje powierzchnię ok. 100 tyś. ha i otacza Augustów z trzech stron: od północy, południa i wschodu. Warta jest szczególnej pieczy i ochrony między innymi jako miejsce pojawiania się wielu rzadko żyjących gatunków roślin i zwierząt.

W Puszczy Augustowskiej najwięcej jest drzew iglastych: sosny i świerku, które stanowią idealny filtr oczyszczający, a także wzbogacają powietrze w tlen, olejki eteryczne i fitocydy. Czynniki te działają bakteriobójczo, normalizują ciśnienie i rytm serca.

Oprócz drzew iglastych (sosna, świerk, modrzew) w Puszczy Augustowskiej są również brzozy, klony, graby, lipy i inne.

Można by pomyśleć, że las jest po prostu zbiorowiskiem drzew. Wystarczy jednak wejść do niego, by zauważyć, jak bardzo niesłuszny byłby ten pogląd. Las to także „dom” wielu zwierząt, a w Puszczy Augustowskiej jest ich bardzo wiele. Najpopularniejsze gatunki to: jelenie, sarny, dziki, głuszce, cietrzewie, lisy, kuny, łasice i wiele innych.

Rajgróg noclegi nad jeziorem, tanie noclegi Bory Tucholski, Polanica Zdrój noclegi, noclegi przy wyciągu narciarskim

Możliwość komentowania jest wyłączona.