Kowary

Kowary to przepięknie położone miasto turystyczne w województwie dolnośląskim, w Sudetach Zachodnich na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Leży w odległości 8 km od Karpacza i 19 km od Jeleniej Góry, na granicy z Czechami. Miasto świetnie się prezentuje o każdej porze roku i dostarcza wielu atrakcji.

Powstanie Kowar ma związek z górnictwem rud żelaza i kowalstwem. W połowie XII wieku w sąsiedztwie dzisiejszych Kowar odkryto rudę żelaza i wkrótce na tym miejscu została założona osada. W 1513 roku Władysław Jagiellończyk nadał jej prawa miejskie. W XVI wieku miasto było jednym z największych ośrodków przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku. Okres górniczej świetności Kowal zakończyła wojna 30-letnia. Obecnie Kowary pełnią funkcję ośrodka specjalistycznego lecznictwa uzdrowiskowego i turystycznego.

To cieszące się dużą popularnością miasto posiada trasy biegowe dla narciarzy na zboczu Góry Wałowej i w okolicach Przełęczy Okraj. Świetnie nadaje się również do uprawiania kolarstwa górskiego dzięki wytyczonym ścieżkom rowerowym. Mieści się tu stadnina koni i biegnie szlak konny do Western City w Ściegnach. Kowary umożliwiają także paralotniarstwo i są doskonałą bazą wypadową po Karkonoszach i Rudawach Janowickich.

W Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska możemy zobaczyć modele kościołów, zamków, pałaców, starówek miast, ratuszy, schronisk górskich. Modele są wiernymi kopiami prawdziwych obiektów i zostały wykonane w skali 1:25 i 1:50. Park umożliwia podziwianie budowli takimi jakimi były w latach swojej świetności.

Sztolnie Kowary to podziemna trasa turystyczna o długości ok. 1200 m znajdująca się w nieczynnej kopalni rudy uranu. Kopalnia była wykorzystywana przez Niemców podczas II wojny światowej, a później przez ZSRR. Aktualnie są w niej prowadzone badania i zajęcia dla studentów.


Możliwość komentowania jest wyłączona.