Kruklanki

Kruklanki noclegi jest to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Kruklanki tanie noclegi. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie suwalskim.

Noclegi na Mazurach

Miejscowość jest siedzibą gminy, gdzie znajdziemy wiele miejsc noclegowych Kruklanki noclegi nad jeziorem czy Kruklanki domki. Most kolejowy nad rzeką Sapiną inaczej potocznie przez dzisiejszych mieszkańców nazywany „zwalonym mostem” zaliczał się do większych budowli kolejowych na tutejszym terenie. Był z pewnością najtrudniejszym pod względem technicznym i finansowym projektem inżynierskim na odcinku Kruklanki noclegi blisko centrum Olecko. Był budowlą pięcioprzęsłową, żelbetową, pełnościenną.

W sierpniu 1914 roku, w czasie l wojny światowej, saperzy niemieccy zniszczyli jedno przęsło wschodnie, aby nie poddawać linii kolejowej wojskom rosyjskim. Uszkodzenia te zostały zreperowane jeszcze podczas wojny, wówczas też wyposażono go w dodatkowe podpory łuków skrajnych oraz usunięto z zachowanych filarów płyty kamienne. W okresie 1945 roku przed już pewnym nadejściem wojsk radzieckich most zaminowano, a detonator umieszczono w schronie obserwacyjnym na szczycie wzgórza.

Z bliżej nieznanych przyczyn ładunki wybuchowe, które dobrze ukryto, nie zostały rozbrojone przez pól roku, tym bardziej jest to niesamowite iż w tym okresie po moście jeździły transporty wojskowe, transportujące m.in. szyny z rozbieranych torowisk i różne dobra materialne odbierane jako zdobycz wojenną. 8 Września 1945 roku obiekt został zniszczony przez regionalną ludność, która wierzyła że w ten sposób ukróci dalszej grabieży tych terenów przez wojska radzieckie.

Kruklanki noclegi


W okolicy mostu wytyczony jest punkt, gdzie można bezpiecznie posiedzieć przy ognisku. W sąsiedztwie Kruklanek, jak na całych Mazurach, Ukraińcy pojawili się w 1947 roku. Przesiedlono ich pod rozkazem z rodzinnych ziem w południowo wschodniej części naszego kraju w ramach Akcji „Wisła”. Na obszarze ówczesnego województwa olsztyńskiego przeniesiono około 58 tysięcy Ukraińców, grekokatolików i prawosławnych. Na obszar ówczesnego powiatu węgorzewskiego prawie 7 tysięcy.

Dzieje wsi Kruklanki sięgają do połowy XVI wieku, kiedy to miała miejsce intensywna kolonizacja Mazur Garbatych i terenów puszczańskich. W okresie 1574 r. postawiono tu kościół, który zachował się do czasów obecnych w niemal niezmienionej formie i jest wyjątkowym zabytkiem architektury wschodniopruskiej. W jego okolicy mieści się cmentarz, na którym można obserwować stare nagrobki katolickie, prawosławne i ewangelickie. W sąsiedztwie są też inne interesujące przykłady wiekowej architektury mieszkalnej i przemysłowej, chociażby resztki żelbetowego mostu w Grądach Kruklaneckich czy część systemu umocnień z II wojny światowej.

Domki nad jeziorem Mazury to często wybierana miejsca noclegowe. Co roku Mazury cieszą się coraz większym zainteresowaniem.


Możliwość komentowania jest wyłączona.