Konkurs o Nagrodę Przyjaznego Brzegu rozpoczął drugie dziesięciolecie. Zakończyła się jedenasta edycja konkursu premiującego inwestycje i inne inicjatywy, dzięki którym brzegi polskich jezior, morza, rzek i kanałów stają się bardziej przyjazne dla człowieka. Co roku nagradzane są także przedsięwzięcia związane z wodami, a służące osobom niepełnosprawnym i ochronie środowiska.
Jeszcze nie tak dawno zapraszaliśmy wodniaków na polskie wody, obecnie z dużą satysfakcją możemy już zaprosić turystów wodniaków z Europy na Polskie Szlaki Wodne. Spotkajmy się tam, i niech Przyjazne Brzegi nas łączą.
18 Kamien Pom Polska Sindbad
I edycja za 2004 rok
Grand Prix dla Wrocławia stolicy Dolnego Śląska i jego środowiska animatorów turystyki wodnej.
Nagrody:
Miasto Dąbrowa Górnicza i Klub Turystyki Żeglarskiej „Tramp” – dla miasta za rozbudowę centrum sportów i rekreacji wodnej, podjęcie budowy nowego zbiornika „Pogoria IV” – i dla klubu od 50 lat nazywanego „szkołą śląskiego żeglarstwa”.
Miasto Giżycko – jako tradycyjne, duże centrum turystyki i sportów wodnych, konsekwentnie wzbogacające ofertę, wychodzące z inicjatywą „Ekomariny”.
Gmina Solina i Ośrodek Okręgowego Związku Żeglarskiego w Polańczyku – za wspieranie rozwoju infrastruktury turystycznej i żeglarskiej Jeziora Solińskiego z jednoczesną ochroną środowiska naturalnego i pokonywaniem przeszkód losowych.
Jachtklub Morski NEPTUN w Gdańsku – Górkach Zachodnich – za modernizację i rozbudowę przystani w oparciu o środki własne, z uwzględnieniem potrzeb ochrony środowiska
oraz za życzliwe i gościnne traktowanie żeglarzy odwiedzających przystań.
Nagrody Specjalne:
Dolnośląski Komitet Organizacyjny Powitania Unii Europejskiej Na Polskich Wodach – za integrację środowiska wodniaków, działaczy turystycznych, administracji samorządowej i państwowej Dolnego Śląska oraz stworzenie w 2004 roku unikatowej oferty dla sympatyków turystyki wodnej z Polski i innych krajów.
Miasta Frankfurt nad Odrą i Słubice – za współpracę międzynarodową, wieloletnie działania dla uczynienia z Odry traktu łączącego oba miasta, integrującego Europę.
Szkoła Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią – nagrodę nadziei, za kształcenie nowych kadr na potrzeby polskich szlaków wodnych.
Józef Rusiecki – za monitoring przyjazności brzegów na szlaku Pętli Toruńskiej i jego dokumentowanie w przewodniku po tej Pętli.
Miasto Krosno Odrzańskie – za odwagę w działaniach, zbudowanie przystani obsługującej zarówno małe jednostki turystyczne, jak i statki pasażerskie, mogącej konkurować z obiektami w największych miastach nadodrzańskich.
II edycja za 2005
Grand Prix dla Flisu Odrzańskiego obchodzącego w 2005 roku dziesięciolecie, za zasługi w integrowaniu społeczności nadodrzańskich na rzecz wzbogacania infrastruktury turystyki wodnej.
Nagrody:
Biebrzański Park Narodowy – nagroda za łączenie wymogów ochrony środowiska z potrzebami ruchu turystycznego i wypromowanie w Europie Bagien Biebrzańskich jako „polskiej Amazonii”.
Fundacja Hobbit z Wrocławia – za stworzenie Mariny Kozanów, wzorcowej dla Wrocławia, Odry i innych szlaków wodnych Polski.
Klub Kajakowy PTTK w Raciborzu – za doskonały debiut: klub powstał wiosną 2005 roku, w wyniku działań entuzjastów wcześniej już działających. Dzięki współpracy z polskimi, czeskimi oraz niemieckimi kajakarzami popularyzują górną Odrę, czyniąc ją dla wodniaków rzeką trzech krajów.
Marina Ląd na Warcie – zbudowana w roku 2004, za kompleksową ofertę i znaczenie na międzynarodowym szlaku wodnym prowadzącym Wartą od zachodniego systemu dróg wodnych do Wisły i dalej, także na Mazury.
Marina Mikołajki – Wioska Żeglarska PZŻ – za profesjonalne i systematycznie rozbudowywane zaplecze dla żeglarzy i animowanie licznych wydarzeń ważnych dla tego środowiska.
Miasto Kamień Pomorski i Przystań Żeglarska Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu – systematycznie ulepszająca swoją ofertę i wyjątkowo gościnna dla żeglarzy.
Miasto Łeba i Port Jachtowy – za jedną z najpiękniejszych i najlepiej prowadzonych marin żeglarskich na Bałtyku.
Miasto Płock – za konsekwencję w zagospodarowywaniu brzegów Jeziora Włocławskiego.
Port Jachtowy Tazbirowo w Romanowie nad Zalewem Koronowskim – za sukcesywne wzbogacanie infrastruktury i oferty dla żeglarzy.
Yacht Klub Arcus w Łomży – za uczynienie ośrodka w Rajgrodzie w pełni przyjaznym dla osób niepełnosprawnych.
III edycja za rok 2006
Grand Prix dla sieci marin „Pierścień Zatoki Gdańskiej” kompleksowej inwestycji rozbudowującej przystanie nad Zatoką Gdańską, ze wspólnym programem wodniackim i ogólnoturystycznym,obejmującym także informację turystyczną, szlaki lądowe, zaplecze noclegowe, kalendarz wydarzeń kulturalnych, sportowych i turystycznych.
Nagrody:
Miasto Santok – za zrealizowane inwestycje związane z zagospodarowaniem brzegów i działania promocyjne w miejscu kluczowym dla szlaków wodnych Warty i Noteci.
Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku – za stworzenie nowoczesnego ośrodka szkoleniowego dla kadry żeglarskiej Polski oraz wdrożenie jego działalności.
Marina Gdańsk Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku – za organizację jednego z największych w historii Gdańska zlotu żaglowców, jachtów i łodzi „Baltic Sail – Sail Gdańsk 2006” oraz coroczne goszczenie ponad tysiąca jachtów z ciągle wzbogacaną dla nich ofertą mariny.
Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „JULIA” na Zalewie Koronowskim – za stałą modernizację i wyjątkową gościnność dla wszystkich żeglarzy.
Euroregion Niemen, Augustowskie Towarzystwo Kajakowe oraz Podlaski Oddział Straży Granicznej – za konsekwencję w działaniach na rzecz rewitalizacji Kanału Augustowskiego, w tym otwarcie unikatowego na granicach Unii Europejskiej kajakowego przejścia granicznego.
Podkarpacki Urząd Marszałkowski, Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego oraz Marek Lityński – za realizację przedsięwzięcia „Błękitny San”, obok oznaczania w terenie i opisania w przewodnikach liczącego blisko 500 km szlaku kajakowego, obejmującego przedsięwzięcia związane z poprawą gospodarki wodnej oraz zainicjowanie interdyscyplinarnych badań naukowych.
Nagrody Specjalne:
Stowarzyszenie Wodniaków Gorzowskich KUNA i Jerzy Hopfer – za odbudowę unikatowego lodołamacza rzecznego „Kuna” z XIX wieku oraz działania na rzecz zagospodarowania brzegów Gorzowa Wielkopolskiego, promocję polskich szlaków wodnych i organizację rejsów dla polskich i zagranicznych wodniaków.
Fundacja Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu i prof. dr hab. Stanisław Januszewski – za zrealizowane unikatowe przedsięwzięcie polegające na odbudowie zabytkowych statków i zabytków budownictwa wodnego Wrocławia, Odry oraz całej Polski, łączenie działalności naukowej z wodniacką, w tym poprzez imponującą serię książek o obiektach i szlakach wodnych Polski.
Portal Żeglarzy Wdzydzkich i Andrzej Tenderenda – za zintegrowanie lokalnych środowisk wodniackich, ich ogólnokrajową promocję a także za realizację przedsięwzięcia, będącego unikatowym wzbogaceniem oferty dla żeglarzy oraz innych sympatyków turystyki wodnej.
Satchwell Warszawa, Mirosław Słowiński, Grzegorz Nadolny i Tadeusz Litowczenko – za „Wielką Pętlę Wielkopolską”: przedsięwzięcie multimedialne będące unikatowym przykładem współpracy różnych środowisk, której efektem jest najnowszy przewodnik po Pętli Wielkopolskiej, film dokumentalny, seria filmów TV, archiwum około 8 tysięcy zdjęć.
Firma Rehamil – za produkcję i dystrybucję sprzętu umożliwiającego wejście na kajak, jacht, inną jednostkę pływającą osobom niepełnosprawnym.
Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Dąbrowie Górniczej – za realizację kompleksowego programu rehabilitacji osób o różnym stopniu niepełnosprawności poprzez żeglarstwo.
Fundacja Ja Wisła i Przemysław Pasek – za przełamywanie schematów, iż w stolicy Polski nie jest możliwe szybkie i skuteczne realizowanie przedsięwzięć nad Wisłą – szczególnie w Porcie Czerniakowskim – służących mieszkańcom i turystom, bez kolizji z wymogami ochrony środowiska.
IV edycja za rok 2007
Grand Prix dla Szczecina za doskonałe przygotowanie i organizację finału Międzynarodowego Zlotu Żaglowców Tall Ships 2007.
Nagrody:
Projekt InWater – za program rewitalizacji drogi wodnej E-70 Berlin – Kaliningrad.
Związek Miast i Gmin Nadnoteckich – za znakowanie Noteci dla turystyki wodnej i budowę sieci przystani.
Miasto Bydgoszcz – za działania inwestycyjne i promocyjne na Bydgoskim Węźle Wodnym.
Miasto Tczew – za nową formułę Muzeum Wisły, budowę bulwarów i przystani.
Miasto Nowa Sól – za budowę jednej z piękniejszych przystani na Odrze.
Port Uraz nad Odrą – za stworzenie nowej oferty turystycznej na Odrze.
Almatur Giżycko – za wieloletnie działanie na rzecz żeglarzy niepełnosprawnych.
TVP Info – za promocję turystyki wodnej i patronat nad szeregiem jej imprez.
Nagrody Specjalne:
Mazurskie WOPR – za zaangażowanie w ratunek ofiar szkwału.
Wojciech Kuczkowski – za pół wieku propagowania turystyki wodnej.
V edycja za rok 2008
Nagrody:
Miasto Bytom Odrzański – za turystyczne zagospodarowanie nabrzeży Odry.
Miasto Pszczyna – za budowę Ośrodka Sportów Wodnych nad Zbiornikiem Łąckim.
Klub Turystów Wodnych w Chełmnie – za gościnną przystań i pół wieku spływów Drwęcą i Wisłą.
P.H.G.T. „Pod Omegą” – za rozbudowę bazy i oferty ośrodka PTTK „Pod Omegą” w Iławie.
Fundacja „Gniazdo Piratów” – za rejsy S/Y „Zawiszą Czarnym” dla niewidomych i niedowidzących „Zobaczyć morze”.
Towarzystwo Turystyki Wodnej „Perkoz” w Pyzdrach – za zbudowanie „Przystani – Pyzdry”.
Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim – za unikatowe muzeum Rzeki i jej ludzi.
Stowarzyszenie „Drzwi do Europy” – za wrocławski „Szlak Gondoli”.
Zbigniew Galiński – za rewitalizację stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich.
Port Keja w Węgorzewie – za przekształcenie małego portu w atrakcyjną marinę.
Nagroda specjalna:
Żegluga Śródlądowa w Sandomierzu – za pomoc i życzliwość dla wszystkich wiślanych wodniaków.
VI edycja za rok 2009
Nagrody:
Opolskie Towarzystwo Kajakowe – za budowę przystani służącej miejscowym wodniakom i turystom płynącym Odrą.
Gmina Sulechów – za budowę portu turystycznego w Cigacicach, w ramach wspólnego przedsięwzięcia z Nową Solą i Bytomiem Odrzańskim.
Marina Lasoki – za adaptację dawnej stoczni w Kędzierzynie-Koźlu na potrzeby turystyki.
Gospoda pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie – za przykład, jak rodzinna firma inwestuje i życzliwie angażuje się w przedsięwzięcia wodniackie.
Gmina Chojnice – za inwestycje nad Jeziorem Charzykowskim, w przystań i bulwary.
Gmina Ciechocin – za ponad pół wieku wspierania spływów kajakowych i ulepszania bazy dla nich.
Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Wodnej „WARTA„ – za tworzenie oferty turystycznej dla młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo.
Profesor Zygmunt Babiński – za konsekwentne działania na rzecz rewitalizacji polskich dróg wodnych.
Kapitan żeglugi śródlądowej Grzegorz Nadolny – za organizację Flisów Noteckich, inspirujących do turystycznego zagospodarowania rzeki.
Łukasz Krajewski – za stworzenie Żeglugi Wiślanej z rejsami od Krakowa po Bałtyk.
VII edycja za 2010
Grand Prix – Nagroda Ministra Sportu i Turystyki dla Związku Gmin „Jeziorak” za systemowe podejście do spraw turystyki i ekologii
Nagrody:
Klub Żeglarski LOK Popiel w Kruszwicy – za przystań i brzegi przyjazne dla wszystkich wodniaków.
Spółka Mazury PTTK – za innowacyjność w tworzeniu oferty dla turystów.
Dom Rybaka w Starej Pasłęce – za przystań będącą godną wizytówką Zalewu Wiślanego.
Pensjonat Bobrowy Dwór w Smrocku – za godzenie biznesu, turystyki i ekologii.
Fundacja AVE w Warszawie – za Wisłę zwracaną Warszawiakom.
Stowarzyszenie „Transgraniczny Klaster Turystyczny: szlak wodny Berlin-Szczecin-Bałtyk” – za skuteczne kreowanie międzynarodowej drogi wodnej.
„Szkwał” – pismo Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – za promocję turystyki wodnej, sportu i rekreacji.
Miasto Tarnobrzeg – za przemianę kopalnianego wyrobiska w atrakcję turystyczno-rekreacyjną: Zbiornik Machowski.
Miasto Czarnków – za nową przystań na Szlaku Noteci.
Miasto i Gmina w Ślesinie – za inwestycje, których większe miasta mogą pozazdrościć.
Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie – za inwestycje w kajakarstwo, stające się regionalnym czystym „przemysłem”.
Nagrody specjalne:
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – za trudną sztukę godzenia ekologii z turystyką.
Firma Conspan – za technologiczne nowatorstwo dające czystą wodę.
Nagrody honorowe – imienne:
Andrzej Kornaszewski (Kruszwica) – w podziękowaniu za wychowanie tysięcy już żeglarzy.
Zbigniew Ptak (Gdańsk) – za pracę by Żuławy, Pomorze, Noteć nie wstydziły się Europy.
Jerzy Wcisła (Elbląg) – za lata pracy czyniącej Zalew Wiślany i Kanał Elbląski przyjaznymi.
Bartłomiej Włodkowski (Warszawa) – za kierowanie nieszablonowymi przedsięwzięciami wodnymi.
Zbigniew Zbroja (Szczecin) – za osiągnięcia naukowe i praktyczne dla polskich wód.
VIII edycja za 2011
Grand Prix – Nagroda Ministra Sportu i Turystyki dla Portu PTTK w Wilkasach wzorcowemu na Mazurach.
Nagrodą specjalną jury postanowiło uhonorować:
Magazyn Żagle – za ponad pół wieku promowania żeglarstwa polskiego.
Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski – za akcję promocyjną „Mazury Cud Natury”.
Za kreowanie nowoczesnych ofert turystyki wodnej wyróżniono:
Urząd Miasta w Sopocie – za nowoczesną Marinę Sopot,
Urząd Gminy w Drawsku – za nową przystań na szlaku Noteci,
Urząd Gminy Stepnica – za przystań żeglarską przy Kanale Młyńskim.
Mazurski Klub Żeglarski – za Eko-Marinę w Mikołajkach.
Urząd Miasta w Krakowie – za szlak żeglugi śródlądowej na krakowskiej Wiśle.
Urząd Powiatowy w Lublinie – za projekt „Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu”.
Urząd Miasta i i Gminy Bardo – za spływy „Przełomem Bardzkim”.
Za inicjatywy społeczne wspierające idee Przyjaznych Brzegów nagrodzono:
Liga Morska i Rzeczna, Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Turystyczna w Szczecinie – za „trójprzymierze” dla Odry.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie – za mazurski system ostrzegawczy dla żeglarzy.
Pomorski Wojskowy Oddział PTTK w Wałczu – za aktywność w upowszechnianiu turystyki kajakowej.
Za żeglarskie wychowanie najmłodszych pokoleń nagrodzono:
Ośrodek Szkoleniowo-Żeglarski „Horn” w Krakowie.
Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej w Szczecinie.
Nagrodę za edukację ekologiczną na rzecz czystości wód otrzymał:
Kajakowy Patrol św. Franciszka.
Nagrody indywidualne otrzymali:
Wojtek Skóra – za koordynację Roku Pamięci Generała Mariusza Zaruskiego i rejs Dnieprem na symboliczny grób Generała w Chersoniu.
Stanisław Wroński – za przywracanie nadrzecznej tożsamości Bydgoszczy.
Jan Pyś – za działania na rzecz żeglugi i turystyki wodnej na Odrze.
IX edycja za 2012
Grand Prix – Nagroda Ministra Sportu i Turystyki dla mariny w Kołobrzegu – za nową, dużą i piękną przystań po polskiej stronie Bałtyku
Nagrodzono także inne nowe i gruntownie zmodernizowane przystanie:
Barcin nad Notecią – za wzbogacenie szlaku żeglarskiego na Noteci.
Elbląg – za żeglarską „bramę” na Zalew Wiślany, Kanał Elbląski, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie.
Malbork – za wzbogacenie miasta będącego ważną atrakcją turystyczną o ofertę dla żeglarzy.
Oława – za marinę wprowadzającą miasto na Szlaku Odry do polskiej turystyki wodnej.
Świnoujście – za wzbogacanie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglugowego.
Włocławek – za profesjonalną marinę w miejscu kluczowym dla Szlaku Wisły.
Inne nagrodzone inicjatywy:
Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej w Warszawie – za budowę z bezdomnymi i dla nich morskiego szkunera.
Ośrodek Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku – za dowód, iż Polska jest od dawna krajem morskim.
www.wyprawsie.pl – internetowy portal kajakarski – za zachętę, by nad wodami lepiej i zdrowiej czas spędzać.
Fundacja Szerokie Wody – za wskrzeszenie tradycyjnych jachtów na Wiśle oraz organizację ich regat.
Żeglarska Pogodynka – za stosowanie nowych technologii dla zapewnienia bezpieczeństwa wodniakom.
Nagrodę indywidualną otrzymał:
Marek Opitz – za integrowanie turystyki wodnej z ekologią i kulturą na Żuławach.
X edycja za 2013
Grand Prix – Nagroda Ministra Sportu i Turystyki dla Camping Mariny PTTK w Szczecinie – za stworzenie uniwersalnej oferty turystycznej w żeglarskim Szczecinie.
Nagrody Przyjaznego Brzegu:
Kategoria – za budowę i rozbudowę infrastruktury wodniackiej:
Miasto Brzeg – Za stworzenie nowoczesnej przystani służącej wodniakom i żegludze pasażerskiej.
Danuta i Grzegorz Borowscy z Chorzępowa nad Wartą – za uruchomienie na Warcie przystani wodnej.
Dom Warmiński – za stworzenie sieci stanic kajakowych na Łynie.
Miasto Kamień Pomorski – za rozwój infrastruktury żeglarskiej i budowę największego portu jachtowego w regionie.
Miasto Łomża – za nową przystań na Narwi, na szlaku z Wisły na Mazury.
Nakło – Powiat Nakielski – za rozwój szlaku Noteci i budowę nowoczesnej przystani miejskiej.
Miasto Puławy – za nowoczesną przystań jachtową na Wiśle.
Stowarzyszenie Związku Portów I Przystani Jachtowych Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – za stworzenie sieci portów Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Miasto Ślesin – za wzorowe wykorzystanie środków unijnych na budowę Przystani Wodnej przyjaznej wodniakom.
Miasto Zalewo – za zaangażowanie miasta w rozbudowę szlaku wodnego Jezioraka i budowę nowoczesnej mariny.
Kategoria – za popularyzację i promowanie turystyki wodnej:
ALMA PRESS – za ćwierć wieku konsekwentnej budowy polskiego rynku książki dla wodniaków.
Biznes i Ekologia – za docenianie wagi polskich wód i popularyzację turystyki wodnej.
Pomorski Krajobraz Rzeczny – za stworzenie projektu turystycznego ożywienia obszarów przygranicznych.
Subiektywny Serwis Internetowy – Jerzy Kuliński – za konsekwentne budowanie opiniotwórczego i niezależnego serwisu informacyjnego dla żeglarzy.
Specjalne Nagrody Przyjaznego Brzegu:
Mirosław Czerny – za wieloletnią pracę jako sekretarz jury NPB.
Wojciech Górski – za wyszkolenie kilku pokoleń żeglarzy uczonych w sposób kompetentny i życzliwy.
Marek Halter – za niespożytą energię w promocji szlaków i przystani żeglarskich.
Jarosław Kałuża – za organizację i prowadzenie Wiślanych Flisów Królewskich oraz inne inicjatywy dla Wisły.
Elżbieta Marszałek – za wiele lat pracy poświęconych rozwojowi turystyki wodnej na Odrze.
Roman Zamyślewski – za serię unikatowych przewodników – albumów map dróg wodnych.
Laury X- lecia Nagrody Przyjaznego Brzegu:
Miasto Dąbrowa Górnicza – za konsekwentny rozwój oferty turystycznej nad unikatowym kompleksem jezior Pogoria.
Miasto Nowa Sól – za rolę lidera w turystycznym zagospodarowaniu Odry i rozbudowę infrastruktury.
Województwo Zachodniopomorskie – za integrowanie i wspieranie licznych projektów wodniackich o randze Europejskiej.
Związek Miast i Gmin Nadnoteckich – za konsekwentne rozwijanie szlaku wodnego Noteci oraz nowoczesne i spójne inwestycje.
XI edycja za 2014
Grand Prix – wraz z nagrodą Ministra Sportu i Turystyki łącznie dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego wraz z partnerami za koncepcje i realizację projektu Pętli Żuławskiej, jako wzorcowego przykładu organizacji przestrzeni wodnej sąsiadujących regionów
Ponadto nagrodzono:
Nowe i gruntownie zmodernizowane przystanie, zbudowane przez lokalne samorządy:
Gmina Dopiewo − za budowę nowoczesnej przystani oraz stworzenie ośrodka rekreacyjnego i żeglarskiego nad jez. Niepruszewskim w Zborowie.
Miasto Braniewo − za wybudowanie przystani żeglarskiej na rzece Pasłęce.
Miasto Brodnica − za zbudowanie przystani wodnej nad Drwęcą i zagospodarowanie brzegów Drwęcy.
Miasto Międzychód − za rewitalizację Starego Portu na Warcie w Międzychodzie.
Miasto Ścinawa − za rewitalizację przedwojennego portu żeglugowego na Odrze i przystosowanie go na potrzeby turystyki wodnej.
Nowo zbudowane przystanie, zrealizowane przez podmioty prywatne:
Marina Gliwice − za nową przystań, która stała się bardzo aktywnym ośrodkiem wodniackim na Górnej Odrze.
Marina „Pod Czarnym Bocianem” − za wybudowanie nowoczesnej mariny na Warcie o przyjaznej żeglarskiej atmosferze.
Przystań w Suchaczu − za stworzenia dużej, bezpiecznej i gościnnej przystani jachtowej na Zalewie Wiślanym.
Duże przedsięwzięcia inwestycyjne realizowane przez podmioty publiczne:
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Warszawa − za rewitalizację Kanału Augustowskiego, zabytkowego szlaku wodnego o niezwykłych walorach turystyczno-krajobrazowych.
Inne inicjatywy realizowane przez organizacje pozarządowe:
Fundacja Szerokie Wody − za wieloletnią organizację przedsięwzięcia „Flis Festiwal” na Wiśle, jednego z najlepszych produktów turystycznych Mazowsza.
Magazyn Wiatr − za stworzenie ciekawego i bezpłatnego czasopisma dla żeglarzy, o wysokim poziomie merytorycznym i językowym.
Wrocławski Klub Wodniaków PTTK „Wiadrus” − za 60-letnią działalność popularyzującą turystykę kajakową na Odrze i jej dopływach oraz za wspieranie Domów Dziecka i dzieci z najuboższych rodzin.
Nagrody indywidualne otrzymali:
Marek Winiarczyk − za wyjątkowe wieloletnie działania na rzecz niepełnosprawnych − organizowanie szkoleń, rejsów i regat żeglarskich.
Wojciech Kujawski − za opracowanie i wydanie serii wydawnictw prezentujących dawny potencjał wodny Mazur i Warmii.