Piękna Helena w Okszy

Wielbiciele malarstwa Rafała Malczewskiego przez cały okres wakacyjny będą mieli okazję oglądać portret znanej zakopiańskiej postaci – Heleny Roj-Kozłowskiej, znajdujący się w kolekcji prywatnej. Jest to tym bardziej wyjątkowe wydarzenie gdyż obraz pokazywany jest publicznie niezmiernie rzadko, ostatnio w 2006 roku na wystawie „Rafał Malczewski i mit Zakopanego”. Zakopane noclegi zaprasza.

Bohaterka obrazu to bliska przyjaciółka artysty.Uważana za jedną z najbarwniejszych i najciekawszych mieszkanek stolicy Tatr. Pochodziła z rodu Rojów. Od najmłodszych lat miała kontakt z artystycznymi tradycjami Zakopanego. Uczyła się także w słynnej Szkole Koronkarskiej założonej przez Helenę Modrzejewską i Tytusa Chałubińskiego. Jednak jej największą pasją był teatr. Już w 1917 roku napisała swoją pierwszą sztukę „Jak carownice pasowały Janosika na zbójnika”, która rok później zaczęła być wystawiana w sali kina Sokół w Zakopanem.

Helena Roj zajmowała się także publikacją tekstów pisanych gwarą w góralskich Gazetach; a wraz z mężem wydała opowiadania „Koleba na Hliniku”, „Wilczur z Prehyby”, „Na białej grani”, „W pięknych górach”. Była także współautorką libretta do „Harnasiów” Szymanowskiego (choć jej nazwisko zostało pominięte przez kompozytora).

Wyprawa do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, żeby spotkać się z Heleną Roj-Kozłowską będzie z całą pewnością pozytywnym doświadczeniem.


Możliwość komentowania jest wyłączona.