Pisz

Pisz noclegi jest to miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pisz noclegi nad jeziorem, położone na Mazurach, w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Roś i nad wypływającą z niego rzeką Pisą.

Miasto otacza Puszcza Piska. Zwiedzając Pisz tanie noclegi warto obejrzeć jedną z największych w naszym kraju kolejowych wież ciśnień. Zbudowana w latach 20. ubiegłego wieku i będąca przykładem architektury przemysłowej tamtego okresu. Wieża razem ze stacją pomp oraz mieszczącą się na peronie ostatnią pompą wodną są resztkami stacji kolejowej powstałej na początku XX wieku.Wiosną 2012 roku zaczęto jej rewitalizację, która ukończona została latem 2013 roku. Dziś w wieży jest znajduje się restauracja i taras widokowy. Piska Pozycja Ryglowa swoje początki miała w 1939 roku w przesmyku między jeziorami Brzozolasek i Roś. Jej kolejna rozbudowa trwała do końca 1944 roku. Na dzień dzisiejszy nie jest znana konkretna chronologia budowy obiektów wchodzących w skład punktu oporu.

Możliwe że do września 1939 r. postawiono dwa schrony dla broni maszynowej typu Heinrich. Po wybuchu II wojny światowej dalej trwały prace nad rozbudową pozycji o 9 obiektów czyli schronów dla drużyny piechoty. Po podpisaniu paktu „Ribbentrop Mołotow” i korekcie granicy nastąpiła kontynuacja rozbudowy. Punkt zagęszczono konstrukcjami o większej odporności na siłę ognia. utworzono m. in. schron bojowy dla dwóch karabinów maszynowych typu 107a, do dwóch schronów dla broni maszynowej i dla drużyny piechoty dostawiono garaże dalej schrony dla armat przeciwpancernych, dwa takie garaże postawiono jako samodzielne. Część centralną wzmocniono schronem dającym możliwość obserwacji przedpola, wyposażając go w pancerny dzwon obserwacyjny.

W okresie zagrożenia atakiem Armii Czerwonej pod koniec 1944 roku kontynuowano modernizacje Piskiej Pozycji Ryglowej w ramach rozbudowy fortyfikacyjnej Pisza i postawiono 21 obiektów, choć większą uwagę skupiono wtedy na ufortyfikowaniu Pisza od strony południowo-wschodniej. W styczniu 1945 roku pod groźbą całkowitego okrążenia, wojska niemieckie wycofały się z Pozycji Piskiej bez doprowadzenia do walki.

Miasto zostało zdewastowane w przeciwieństwie do schronów, które w całej okazałości możemy obserwować po dziś dzień.
Dziś na „Trasie historycznej” jest możliwość obserwowania 8 schronów w tym dwa poddane odnowieniu. Schrony posiadają elementy uzbrojenia, łączności i wyposażenia kwaterunkowego oraz ekponaty pamiątek o charakterze militarnej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.