Poznaj historię zabłockiej świątyni

20 września 2014 (sobota) o godz. 19.00 w kościele pw. Św. Floriana w Żywcu-Zabłociu odbędzie się spotkanie historyczne „Zabłockie Sacrum – Historia Kościoła Św. Floriana za czasów ks. Stanisława Słonki”. Członkowie Komitetu Zabłocie przedstawią dzieje budowy tej świątyni.

Od początku Zabłocie należało do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. W 1868 r. mieszkańcy Zabłocia wystosowali prośbę do magistratu żywieckiego o wydzielenie dla nich osobnego ołtarza (św. Agnieszki) w kościele Św. Krzyża. W 1895 r. powstało Stowarzyszenie Św. Floriana, które odnowiło stojącą nieopodal dworca kolejowego kapliczkę p.w. św. Floriana (z początku XIX w.) i zakupiło parcelę pod budowę kościoła. Starania Towarzystwa Budowy Kościoła w Zabłociu przerwał wybuch I wojny światowej. Prace budowlane rozpoczęły się 27 maja 1935 r., a 8 grudnia następnego roku dokonano poświęcenia prezbiterium przyszłej świątyni. 3 września 1937 r. rektorem budującego się kościoła w Zabłociu mianowany został ks. Stanisław Słonka. Dzięki niemu i wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców w 1938 r. na Boże Narodzenie została wybudowana główna nawa kościoła połączona z prezbiterium oraz podstawą wieży – mówi Tomasz Terteka, rzecznik prasowy UM Żywiec noclegi.

W okresie okupacji na terenie parafii działały konspiracyjne grupy patriotów polskich, które już w grudniu 1939 r. zawiązały zalążek przyszłej Armii Krajowej powiatu żywieckiego. W kościele przechowywano broń i prasę podziemną, a ks. Słonka pełnił funkcję kapelana AK, w związku z czym musiał przez jakiś czas ukrywać się przed poszukującymi go funkcjonariuszami Gestapo.

Właśnie o tym pierwszym, zmarłym w 1975 roku pierwszym proboszczu będzie można usłyszeć podczas wykładu w dniu 20 września. Organizatorem spotkania historycznego, któremu będzie towarzyszyć promocja Kalendarza Zabłockiego jest Komitet Zabłocie przy Towarzystwie Naukowym Żywieckim.


Możliwość komentowania jest wyłączona.