Projekt João de Sousa & Fado Polaco

João de Sousa & Fado Polaco zaprezentowali dzisiaj w Szczawnicy wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki Fado. Otwarte na nowe wpływy muzyczne zachowujące jednocześnie ważną tradycję. Sromowce Niżne noclegi zapraszają.

Projekt João de Sousa & Fado Polaco powstał na początku 2011 roku João, z dala od swojej ojczyzny, inspirowany był poszukiwaniem własnej tożsamości kulturowej. ‘Diaspora’ utrzymywała go w pragnieniu odnalezienia siebie. Podczas ponad 8 lat nieobecności w Portugalii, większość tego czasu spędził mieszkając w Polsce.
‘Saudade’ (portugalskie słowo oznaczające tęsknotę) za jego ojczystym krajem i korzeniami sprawiła, że João tworząc repertuar wracał pamięcią do dzieciństwa, ożywiając swoją muzykę esencją tamtejszej kultury. Teksty fado łączą uniwersalne wartości, nawiązując do historycznych, a nawet istotnych politycznych wydarzeń. Daje to efekt niezwykłego zróżnicowania, które ukazuje przemiany kulturowe zachodzące w Portugalii od początków jej istnienia.
Jest to współczesne połączenie dziedzictwa muzycznego, Portugalskiego Fado, z folklorem oraz polską kreatywnością i zmiennością. Wprawiony odbiorca wsłuchując się, może odnaleźć w Fado Polaco odwołania nawet do bogactwa muzycznego przedwojennej Polski.
Głos Portugalczyka znany jest również z innych projektów. Współpracował między innymi z zespołem Mikromusic czy Andrzejem Smolikiem. Występuje jako wokalista w Ariel Ramirez Tango. Tworzył projekt João Rocks. Śpiewając tworzy opowieści o swoim ‘saudade’, o utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu w Lizbonie i snuje refleksje na temat życia i śmierci. Opowiada o życiowej pasji, wyrażając jej nieodzowność, ubierając wszystko we wzruszającą melancholię.

Możliwość komentowania jest wyłączona.