Ryn

Ryn noclegi jest to miasto w północno-wschodniej naszego kraju, w woj. warmińsko-mazurskim, na Mazurach, w powiecie giżyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ryn noclegi nad jeziorem. Według danych z 1 stycznia 2018 Ryn liczył 2865 mieszkańców.

Ryn noclegi

Ryn jest miasteczkiem położonym nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. Plaże jeziora Ryńskiego są na prawde wyjątkowe i nie wiadomo, który z widoków jest piękniejszy czy ten, obrazujący nabrzeże i krajobraz miasta od strony jeziora Ryńskiego, czy ten z nabrzeża na jezioro i okoliczne pagórki. Z pewnością, nabrzeże jeziora Ryńskiego, to na pewno jedno z bardziej urokliwych miejsc na Mazurach. Jego charakter polega również na tym, że można tu dotrzeć niemal z każdego miejsca Krainy Wielkich Jezior.

Noclegi nad jeziorem

Ryn noclegi nad jeziorem cieszą się dużym zainteresowaniem. Jezioro Tałty, wraz z Ryńskim są największymi i najdłuższymi jezioro w rejonie 20km i tym samym odnogę Szlaku Wielkich Jezior, który wpływa łąćzy się niemal z centrum miasta. Kapitalny urok jezior Tałty i Ryńskiego, ich wyjątkowa linia brzegowa, liczne zatoki, półwyspy i wyspy i ciekawe miejsca do biwakowania zachęcają do zboczenia z głównego szlaku i dotarcie do Ryn noclegi blisko centrum.

W roku 1376 mistrz Winrych von Kniprode postawił największy zamek krzyżacki na Mazurach. Konstrukcję postawiono pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów. Podobno zakonnicy wykorzystali różnicę poziomów wody w jeziorach, łącząc je kanałem podziemnym i dając moc w ten sposób zamkowym młynom. Mieszcząca się na pograniczu państwa, warownia pełniła rolę bazy wypadowej do walk z Litwinami. Niezbyt długi okres spokoju miał miejsce, kiedy obawiający się swego brata Władysława książę litewski Witold poprosił zakonników o opiekę i azyl dla swojej rodziny. W okresie 1394-1525r. zamek w Ryn pełnił istotną rolę administracyjną. Był bazą komturii, która obejmowała niemal całą powierzchnie na wschód od Łyny i Pregoły.

Jako pierwszy komturem był Fryderyk Wallenrod czyli brat wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada Wallenroda, wspomnianego w dramacie przez Adama Mickiewicza.
Dzisiejszy wygląd zamku nie jest zgodny z tym pierwotnym a jest to skutek wielu modernizacji. Zachowała się jednak wyjątkowa cecha, jaką jest róznica wysokości każdej ze ścian zamkowych. Od wielu lat warownia straszyła dużym zaniedbaniem. Wiatrak, wieża ciśnień i cmentarz czyli Stare wiatraki, to barwna część krajobrazu, która niestety coraz rzadziej jest już spotykana. Wiatrak holenderski w Rynie jest jednym z niewielu na Mazurach. Stoi na wzgórzu, przy wjeździe od Olsztyna i jest jednym z najbardziej popularnych symboli miasta. Ten typ wiatraka postawiono w północnej Holandii w XIV w., a w XVIII w. był popularny również w Polsce. Ryński wiatrak postawiono w okresie 1873 roku. Zbudowany został na planie koła, w całości murowany, wyposażony w okna i drewniane okiennice.

Wyjątkowe są tu nieruchome, zwężające się ku górze korpusy, do którego przyczepiona jest czapa dachu z czterema śmigłami. Dzięki wyposażeniu łożysk, na których leży dach możliwe jest dostosowanie obracających się śmigieł do kierunku wiatru tak więc dach porusza się na żeliwnych rolkach po żeliwnym pierścieniu. Ze wzgórza rozciąga się cudowny widok na okolicę i leżące w dole Jezioro Ryńskie.


Możliwość komentowania jest wyłączona.