Do zabytków Polańczyka należą:
- powstała w 1907 roku murowana greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewii z cudowną ikoną Matki Boskiej z Łopienki, obecnie przekształcona na sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Ikona pochodzi z I połowy XVII wieku i przeniesiona została z z cerkwi w Łopience w 1949 roku.
- cmentarz z murowaną kaplicą dworską z 1909 roku fundacji rodziny Cieślińskich;
- kamienna kapliczka z 1908 roku pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, położona nad Jeziorem Solińskim.
Osoby goszczące we wsi mogą liczyć na szeroko rozbudowaną jak na możliwości Polańczyka bazę noclegową, oferującą ponad 1000 miejsc w kwaterach prywatnych, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Dzięki sąsiedztwu z Jeziorem Solińskim, przyjeżdżający do Polańczyka turyści mogą korzystać z przystani żeglarskich i basenu pływającego.
Amatorom wypoczynku na wodzie do gustu z pewnością przypadnie statek spacerowy „TRAMP”, odbywający rejsy widokowe w dolinę Sanu. W czasie II wojny światowej był on okrętem wojennym i pływał po Morzu Bałtyckim jako stawiacz min. W 1994 roku przebudowany na statek pasażerski i zwodowany na „bieszczadzkim morzu”.
Na znajdującej się na Jeziorze Solińskim Wyspie Energetyka, największej wyspie Zalewu o powierzchni około 34 ha, funkcjonuje wysoce rozwinięte Centrum Wypoczynkowe. Obecnie jest to jedyny tak duży ośrodek w Polsce usytuowany na wyspie. Dojazd do Centrum odbywa się przez rejs promem z Polańczyka.