Urlop w Mikołajkach

Mikołajki pensjonaty ściągają do siebie przede wszystkim amatorów żeglarstwa i sportów wodnych, a przecież pobyt w taki daje wspaniałąPrześlij okazję do zapoznania się z bogactwem lokalnej flory i fauny. W promieniu zaledwie kilku kilometrów od Mikołajek znajduje się szereg miejsc unikalnych pod względem flory lub fauny. Mikołajki sąsiadują z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Został on utworzony na mocy uchwał Wojewódzkich Rad Narodowych w Suwałkach i Olsztynie w grudniu 1977 r. w celu zachowania wartości przyrodniczych tego obszaru dla potrzeb nauki, dydaktyki i turystyki kwalifikowanej.

Mikołajki noclegi nad jeziorem  położony jest na szlaku „Wielkich Jezior Mazurskich”, w Mikołajkach w letniej stolicy miłośników żagli. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest wymarzonym miejscem do organizowania wędrówek pieszych, rowerowych oraz konnych. Noclegi nad jeziorem stwarzają wspaniale warunki do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, a zima bojerów. Pojezierze Mazurskie to świetne  dla wędkarzy. Miłośnicy sportów wodnych chętnie startują w regatach o Puchar Burmistrza Mikołajek, Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, Mistrzostwach Polski Dziennikarzy w żeglarstwie, Regatach Aktorów oraz innych. Z pozostałych imprez rozrywkowych należy wymienić: ” Dni Mikołajek – obchodzone zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. Wtedy tez odbywa się ” Wodowanie Krola Sielaw”,  „Festiwal Piosenki Żeglarskiej” – Shanties. Wszystko wiec zachęca do spędzenia wolnego czasu w Mikołajkch wspaniała przyroda i warunki do czynnego relaksu

Obecnie MPK w całości znajduje w województwie warmińsko-mazurskim. Powierzchnia Parku wynosi 55.000 ha, a jego strefy ochronnej ok. 18.000 ha. Z tego lasy zajmują ponad 29.000 ha, a rzeki i jeziora ok. 17.000 ha. Reszta to użytki rolne i tereny zabudowane.Mazurski Park Krajobrazowy położony na styku dwóch odmiennych form geomorfologicznych, moreny czołowej i sandrów, chroni bogactwo i różnorodność świata roślin i zwierząt, obfitość lasów, torfowisk, jezior i wód płynących. Przyroda Parku to m.in.:

  • – ponad 60 jezior, w tym największe jezioro w Polsce – Jez. Śniardwy
  • – rzeka Krutyń uznana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie
  • – ok. 850 gatunków roślin naczyniowych
  • – bogata fauna i ponad 200 gatunków ptaków
  • – 11 rezerwatów przyrody, w tym rezerwat biosfery – Jez. Łuknajno. Od kilku lat trwają przygotowania do utworzenia na części obecnego Parku Krajobrazowego Mazurskiego Parku Narodowego. Niewielkie odległości sprzyjają wycieczkom rowerowym i pieszym, które urozmaicą i umilą czas spędzony w Mikołajkach. Na mapie zaznaczono miejsca warte odwiedzenia.

Możliwość komentowania jest wyłączona.